مقام معظم رهبری با هوشمندی تمام محور نام گذاری چند سال اخیر را بر اساس یک نظام فکری برخاسته از تفکر توحیدی و تجارب قطعی و مسلمات علمی ، بر محور مسائل اقتصاد ی قرار داده اند که رکن اساسی برای ظهور تمدن نوین اسلامی بر پایه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است .

بسط عدالت در همه عرصه ها حفظ کرامت آحاد مردم و تحکیم پایه های اتحاد ملی و خنثی سازی تحریم‌های ظالمانه و تقویت امنیت و اقتدار ملی منوط به تولید آن هم از نوع دانش بنیان با رویکرد اشتغال زایی است .
به جرات می‌توان گفت که مخاطب اصلی شعار امسال قوای سه گانه کشور می باشد که باید بسترهای لازم را فراهم نمایند تا دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی و مراکز رشد و پارک های علم و فناوری و انجمن های علمی و شرکت های دانش بنیان و آموزش و پرورش و استارت تاپ ها و مراکز کارآفرینی و مهارت آموزی با توجه به ماموریت و کارکرد اصلی خود برای عینیت بخشیدن به آن مبسوط الید شوند .
در این مسیر توجیه افکار عمومی هم اهمیت مضاعف دارد تا مسئله تولید دانش بنیان با رویکرد اشتغال زایی را مطالبه جدی خود قرار دهند و فرصت را از حاشیه پردازان و بدخواهان ملت و کشور برای طرح شعارهای انحرافی و کاذب در جنگ ادراکی امپراتوری رسانه‌ای سلب نمایند.
بی گمان الزامات و راهبردها و راهکارهای عملیاتی شدن این شعار عبارتند از:
- اصلاح ساختار های آموزشی و اداری و اجرایی و بانکی .
- برطرف کردن ضعف های مدیریتی .
- تغییر رویکرد ها در عرصه واردات .
- تاکید بر گسترش روابط با همسایگان .
- کاهش تصدی گری دولت .
- نجات بودجه کشور از وابستگی به خام فروشی و درآمدهای نفتی .
- تکیه به توان نخبگان و کارآفرینان و سرمایه های ملی .
- کنترل اشرافی گری و سبک زندگی مسرفانه .
- رعایت اولویت ها .

اگر تولید دانش بنیان را تنها راه نجات از اقتصاد بیمار ایران بدانیم نباید کلید مشکلات را در پایتخت ها و هتل های اروپا جستجو کرد و به قدرت های خارجی اعم از شرق و غرب اعتماد نمود. چه آنکه حتی به فرض محال اگر همه تحریم ها برداشته شود ( ان شاءالله)
ما بی نیاز از برنامه ریزی و تلاش و تولید و مدیریت جهادی و تفکر انقلابی و اقتصاد مقاوم و فرهنگ و سبک زندگی متعالی نیستیم.
این وظیفه همه جریان ها و گروه های سیاسی و همه آحاد مردم در ایران است که به جای تکرار شعارهای فریبنده و اختلاف انگیز در رسانه های غربی ، استقلال و عظمت ایران را با پیگیری مطالبات نجات بخش و خیرخواهانه رهبری جستجو نمایند و بدانند که جریان های معارض با انقلاب و نظام اسلامی در داخل و خارج تحمل دیدن ایرانی آباد ، مستقل و مقتدر را ندارند و به دنبال تغییر اولویت ها و تاثیر مخرب بر نظام محاسباتی مردم و مسئولان و فریب افکار عمومی هستند.

ایران با فکر و نبوغ و خلاقیت و دانش و فرهنگ و اخلاق و اراده ایرانی و اسلامی قله های افتخار را می تواند فتح نماید . چون خالق عالم و آدم فرموده :
و کان حقا علینا نصر المومنین .

دکتر محمد حسن جوادی
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ارومیه